Grocery Shopping and Menu Plan for this week

As I mentioned last week it was going to be a crazy busy week, as it was my first week of full time tutoring and Rebecca had softball games and throw in Vacation Bible School every night for the kids and the week was CRAZY!!!! But we survived...and we were able to stick to the menu plan mostly. It actually made it very easy because there were a couple nights that things ran longer and Bill was able to look at the menu board and he was able to start dinner for us. We did move some things around, including getting food out on Wednesday for lunch and on Saturday for dinner, but overall, we did okay.

This week, hopefully, will be a little less crazy as there is no vacation Bible School. We do have softball one night and I am tutoring but those are things we have to get used to. 

Source


On Friday, I went to Kroger to get our groceries before I had a tutoring client. I did not have the time or energy to get groceries at more than one store so I got everything I needed at Kroger. 

Here is what I bought:  

5 bottles Old Orchard Apple Juice--$0.99 each when you buy 5
Potato chips --$1.88
Blue Jello mix--$0.79 (Rebecca is allergic to red dye #40, so I let her have more options than store brand so she can get something other than grape or orange)
Lime store-brand jello mix--$0.39
Country Crock butter--$3.49
2 boxes cereal bars--$1.88 each (Ben eats this as he doesn't like granola bars)
9 cartons yogurt--$0.40 each
Pizza shredded cheese--$1.99
Pepperoni--$3.29
Hot dog buns--$1.00
Pizza sauce--$1.19
Chicken nuggets--$3.49
2- 3 packs pizza crusts--$2.49 each
Snapple Tea--FREE after e-coupon
5 gallons skim milk*---$1.99 each
2 Kroger apple juice*--$1.99 each
2 loaves wheat bread*--$2.79 each
2 boxes Cheerios*--$4.36 each
Peanut butter*--$2.69
Dozen eggs*--$1.99
2 lbs green grapes*---$1.96
1.54 lbs red grapes*--$1.51
1 tomato*--$0.46
5.77 lbs bananas*--$3.40

Total spent:  $75.04
*A note about this trip...We do receive WIC benefits for Benjamin. The items marked with * are items bought on WIC. I do count this toward our total for the month so that I can get an idea of what we would have spent without WIC as it is a goal to get off it soon. 

I started out with $256.16 left for the month which leaves $ 181.12 for the month. With 2 more Fridays left to shop this month that would average out to $90.56 available each week. Completely doable in my opinion. 



Here is our menu plan for this week that will use some of these groceries.....

SUNDAY:
Breakfast: Yogurt, banana, granola bar
Lunch: bagel bites and fruit
Dinner: BLTs, chicken fries for kids,french fries, strawberries

MONDAY:
Breakfast: Cereal, fruit
Lunch: Chicken nuggets, baby carrots with ranch, fruit
Dinner:  Pork chops, olive oil and herb pasta, green beans and yams

TUESDAY:
Breakfast: Waffles and fruit
Lunch:  PB&J sandwiches, fruit and goldfish
Dinner:Hamburger helper and peas

WEDNESDAY:
Breakfast: Yogurt, fruit, and granola bars
Lunch: Spaghettios
Dinner: taco pie, corn and peaches

THURSDAY:
Breakfast: Cereal and fruit
Lunch:  Ham and cheese sandwiches, fruit, goldfish
Dinner: Whole chicken in the crockpot, carrots, couscous, and broccoli

FRIDAY:
Breakfast: Cereal and fruit
Lunch: Chicken nuggets, green beans and applesauce
Dinner: Pizza and fruit

SATURDAY:
Breakfast: Scrambled eggs, toast and fruit
Lunch: sandwiches and fruit or take-out
Dinner:Cheeseburgers, fruit salad and chips

There you have it. Our menu for the week! 

What are you fixing at your house this week?

Comments

Popular posts from this blog

Happy 5th birthday Benjamin!

Weigh In Wednesday #15 of 2017

Cleaning and decluttering this weekend